Каманда Акадэміі МУС - прызёр чэмпіянату па шахматах у Мінску

Супрацоўнікі тэрытарыяльных падраздзяленняў ўпаўнаважаных дзяржаўных органаў змагаліся за перамогу ў чэмпіянаце па шахматах.

У Палацы дзяцей і моладзі 22 лютага сабраліся самыя разумныя і кемлівыя. Адкрыццё чэмпіянату правёў намеснік старшыні савета Мінскай межтэррытарыяльнай арганізацыйнай структуры БФСТ «Дынама» Андрэй Бурак. Кіраўнік адзначыў, што шахматны спорт спрыяе трэніроўцы памяці, інтэлекту. Падчас партый неабходна хутка прымаць рашэнні і адказваць за іх, стратэгічна і тактычна думаць. Удзельнікі спаборніцтваў павінны валодаць выдатнай самаарганізацыі і працаздольнасцю. Андрэй Аляксандравіч пажадаў удзельнікам годна праявіць сябе, а наймацнейшым шахматыстам - атрымаць запаветную перамогу.

Чэмпіянат стартаваў у 11:00. 22 каманды, 44 удзельніка на працягу сямі этапаў спаборнічалі ў асабістым і камандным заліках. Кожны этап быў не на жарт сур'ёзным, час ляцел няўмольна, удзельнікі імкнуліся толькі да перамогі.

Дасягнуў сваёй мэты прадстаўнік МДУ МНС Ягор Філіпец з вынікам 7 ачкоў. Сярэбраны медаль заваяваў Ігар Коцікаў з каманды Дзяржаўнага мытнага камітэта, паказаўшы вынік 5,5 ачкоў. На трэцюю прыступку п'едэстала гонару з такім жа вынікам падняўся супрацоўнік Акадэміі МУС Віктар Лаўрэнаў (які прадстаўляў міліцэйскі ВНУ на чэмпіянаце разам з курсантам Уладзіславам Плескачом - уладальнікам 5-га асабістага выніку).

У камандным заліку з вынікам 12 ачкоў перамогу атрымала каманда МДУ МНС. Другое месца заняла каманда Акадэміі МУС з вынікам 10,5 ачкоў. Набраўшы 10 ачкоў, бронзу заваявала каманда Дзяржаўнага мытнага камітэта.

Правядзенне і судзейства чэмпіянату ажыццяўлялі супрацоўнікі цэнтра фізічнай і спецыяльнай падрыхтоўкі ММОС БФСТ «Дынама». Пераможцы і прызёры былі ўзнагароджаны кубкамі, медалямі і дыпломамі адпаведных ступеняў.